Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników, które są ich indywidualnymi opiniami. Komentarze obelżywe, wulgarne oraz obraźliwe, będą usuwane.

Jeśli życzą sobie Państwo odpowiedzi na jakikolwiek komentarz drogą elektroniczną, wymagane jest podanie istniejącego adresu e-mail.

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzis22
mod_vvisit_counterWczoraj335
mod_vvisit_counterW tygodniu357
mod_vvisit_counterW miesiacu634

Twoje IP: 3.16.15.149
Mozilla 5.0, 
Copywrite
© Siedlce 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
MAG
Po Gdańsku poruszam się głównie:
 

16 kwietnia, w ramach cyklu "Mój dom, moja dzielnica" odbyło się spotkanie prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami Siedlec i Wzgórza Mickiewicza. W Gimnazjum nr 2 pojawiło się około 100 mieszkańców, którzy zadawali pytania zgromadzonym urzędników. Miejscami dyskusja była bardzo burzliwa, jak zwykle na podobnych spotkaniach. Przewijały się standardowe tematy  remontów dróg osiedlowych, wywozu śmieci i sprzątania ulic. Pojawiła się kwestia rozbudowy położonej przy ul. Zakopiańskiej szkoły "Sokrates". Inwestycja wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców ul. Tarasy z uwagi na jej bliskość, budynek może całkowicie zasłonić dostęp do światła słonecznego. Co więcej, w tej sprawie nie odbyły się pełne konsultacje, mieszkańcy czują się pominięci. Pytano również o nową inwestycję spółdzielczą na ul. Bądkowskiego, przede wszystkim w kontekście zamkniętego połączenia z ulicą Zakosy. Poruszono temat  zagospodarowania podwórek, przede wszystkim w świetle działań społeczników z ulicy Zagrodowej. Pytano o ulicę Malczewskiego. Głos zabrali mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza dopytując o kwestie bezpieczeństwa i sprzątania.


Godzinę przed głównym wydarzeniem odbyło się bardziej kameralne spotkanie prezydenta i jego urzędników z przedstawicielami Rady Osiedla Siedlce. Jako, że czas był ograniczony, udało się poruszyć kilka najważniejszych kwestii, które w opinii radnych powinny zostać załatwione w najbliższym czasie:

* Pełna rewitalizacja ulicy Malczewskiego.

Ten temat jest priorytetem radnych od samego początku kadencji. W ostatnich latach udało się nagłośnić potrzebę całościowej przebudowy, a efektem tych starań stało się wpisanie rewitalizacji ulicy do Bazy Projektów Inwestycyjnych, definiującej priorytetowe inwestycje miasta. Podczas spotkania z ust prezydenta padła, po raz pierwszy, jasna deklaracja co do przebudowy ulicy. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 20 mln zł. Przebudowa miałaby objąć remont ulicy, odbudowę chodników, dodatkowej infrastruktury, jak również zapewnienie odpowiedniego systemu melioracji. Przebudowa ma się odbywać etapami w najbliższych latach. Zarząd Dróg i Zielenie przygotował już projekt zawierający kilka wariantów przebudowy ulicy. W najbliższym czasie radni dzielnicy zapoznają się z tym projektem, co pozwoli na szerszy komentarz na łamach siedlce.gda.pl.

* Powstanie Domu Sąsiedzkiego

Powołanie do życia centrum społeczno-kulturalnego, zwanego potocznie "Domem Sąsiedzkim" jest również jednym z flagowych projektów Rady Osiedla. Takie centra funkcjonują z powodzeniem w Oliwie, Nowym Porcie czy Orunii, organizując wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym, podejmując działania społeczne, organizując życie seniorów, przyczyniając się do aktywizacji mieszkańców. Zazwyczaj zadanie prowadzenia centrum społecznego przypada lokalnym organizacjom pozarządowym. Tych ostatnich na Siedlcach przybywa, warto wspomnieć choćby o stowarzyszeniu "Dla Siedlec", świetlicy "Grodzisko" czy Fundacji "Świat Wrażliwy". Radni konsekwentnie optują za zagospodarowaniem na cel Domu Sąsiedzkiego pomieszczeń po dawnej filii Biblioteki Wojewódzkiej przy ul. Zakopiańskiej 25-27 (wejście od ul. Zagrodowej). Do tej pory władze miasta przyjmowały te propozycje z niechęcią, jako że lokal służy za magazyn dla Biblioteki Wojewódzkiej. W opinii radnych dzielnicy takie wykorzystanie dobrej lokalizacji jest zwyczajnym marnotrawstwem, a magazyn może funkcjonować niemal w każdym innym lokalu. Pomysł siedleckiego domu został z miejsca  "podłapany" przez prezydenta i po raz pierwszy uzyskaliśmy konkretne zapewnienie pomocy, przede wszystkim w nakłonieniu biblioteki do zwolnienia lokalu. W tej sprawie będą się toczyły rozmowy z przedstawicielami Urzędu Miasta, a swoje wsparcie zapewnili mieszkańcy ulicy Zagrodowej, aktywni w rewitalizacji swojego podwórka, sąsiadującego z dawną filią.

Więcej w tym temacie -

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,15825895,Siedlce_chca_Domu_Sasiedzkiego__Czy_wladze_Gdanska.html

* Rewitalizacja Parku Bema

Radni dzielnicy nie ukrywają swojego zachwytu parkiem przy ulicach Zakopiańska/Bema i od początku kadencji działają na rzecz jego "odświeżenia". Ukoronowaniem tych działań stało się, w roku 2013, otwarcie pierwszej na Siedlcach siłowni na otwartym powietrzu. Ta inwestycja będzie rozwijana (w tym roku doczeka się solidnego oświetlenia i tablicy informacyjnej), tymczasem przebudowa parku to inwestycja na większą skalę - wykraczająca poza możliwośći finansowe Rady Dzielnicy. Ze strony prezydenta padła propozycja stworzenia pilotażowego projektu partnerstwa publiczno-publicznego, czyli po prostu oddania administracji nad parkiem organizacjom pozarządowym. Pomysł jest ciekawy i w najbliższym czasie postaramy się poznać więcej szczegółów. Jeżeli taki program w odniesieniu do parków miałby powstać w Gdańsku po raz pierwszy, chcielibyśmy aby to właśnie Park Bema został nim objęty jako projekt pilotażowy.

* Remonty dróg, kwestia śmieci i współpraca z ZDiZ i GZNK

W odniesieniu do remontów nie było zaskoczenia: remonty będą, jeżeli będą pieniądze. Po kilka latach działalności rady, wiadomo już że o każdy remont trzeba zawnioskować, uargumentować, "wychodzić" i... cierpliwie czekać na pieniądze. Z jednej strony niewątpliwie środki przeznaczone na remonty dróg osiedlowych są zbyt niskie i tu pojawia się kwestia priorytetów inwestycyjnych miasta, wykraczająca poza możliwości samorządu dzielnicowego. Z drugiej zaś, chodzenie za remontami jest konsekwencją deficytu wieloletnich planów remontowych, a większość prac dokonuje się ad hoc. Ocenę skuteczności takiego systemu należy pozostawić czytelnikom, nie da się jednak ukryć, że działając w ramach narzuconych ograniczeń udało się wywalczyć kilka inwestycji, m.in.: przebudowę części ulicy Wyczółkowskiego, wraz z budową progu spowalniającego i mini-ronda (konsekwencja wieloletniego argumentowania na rzecz spowolnienia  tej ulicy i naprawy jej zdewastowanej nawierzchni) czy dokończenie ulicy Kolonia Zręby (do niedawna będącej miejscami drogą polną), a w najbliższym czasie równieżbudowy pieszego połączenia ulicy Struga z Łostowicką (obecnie jest to ślepa uliczka).

Podsumowując przebieg spotkania, trzeba stwierdzić, że padło kilka konkretnych propozycji, które zostały przyjęte pozytywnie przez urzędników i samego prezydenta. Miarą profesjonalizmu i rzetelności władz miasta będzie konsekwentna realizacja wszystkich deklaracji.

 

Siedlce na Facebooku
Pogoda w Gdańsku
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.

SiedlceGdaPl to potomek lokalnego portalu  kolonia.gda.pl, na który serdecznie zapraszamy.

Reklama