Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników, które są ich indywidualnymi opiniami. Komentarze obelżywe, wulgarne oraz obraźliwe, będą usuwane.

Jeśli życzą sobie Państwo odpowiedzi na jakikolwiek komentarz drogą elektroniczną, wymagane jest podanie istniejącego adresu e-mail.

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzis338
mod_vvisit_counterWczoraj335
mod_vvisit_counterW tygodniu673
mod_vvisit_counterW miesiacu950

Twoje IP: 18.218.168.16
Mozilla 5.0, 
Copywrite
© Siedlce 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
MAG
Po Gdańsku poruszam się głównie:
 

PostHeaderIcon W dzielnicy

W związku ze zbliżającym się końcem kadencji obecnej Rady Dzielnicy, zapraszamy mieszkańców na spotkanie o roli Rad Dzielnic w naszej rzeczywistości oraz podsumowujące obecną kadencję Rady Dzielnicy Siedlce. Przedstawione zostaną również informacje na temat zbliżających się wyborów. Zachęcamy również mieszkańców do skorzystania ze swojego biernego i czynnego prawa wyborczego.

 

 


Późnym popołudniem, w czwartek 4 grudnia grudnia mieliśmy okazję do ciekawego spotkania z działaczamy społecznymi z Obwodu Kalilingradzkiego. Wizyta gości z Obwodu Kaliningradzkiego była częścią projektu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej, koordynowanego przez Towarzystwo Edukacyjne Wiedza Powszechna. Projekt skupił się na wymianie doświadczeń w zakresie działań na rzecz seniorów podejmowanych w obu krajach. Spotkanie z seniorami, radnymi i społecznikami z Siedlec było podsumowaniem kilkumiesięcznego cyklu spotkań, szkoleń i warsztatów grupy 20 rosyjskich społeczników.  Spotkanie odbyło się w siedzibie Fundacji "Świat Wrażliwy".

 

 

Więcej…

 

Gdańskie Szkoły „Lingwista” wraz z mieszkańcami Siedlec rozpoczynają w dniu 6 grudnia 2014 roku podczas Mikołajek na Placyku Jacka Malczewskiego bicie rekordu Polski na najdłuższy łańcuch choinkowy. Łańcuch będzie tworzony w okresie od 6 do 18 grudnia przez uczniów Gdańskich Szkół „Lingwista”, personel medyczny i sympatyków Małej Kliniki, przyjaciół Placyku Jacka Malczewskiego oraz wszystkich gdańszczan. Inicjatywa zgłoszona została do Księgi Rabkolandu, zawierającej Polskie Rekordy i Osobliwości. W dniu 18 grudnia o godzinie 13.00 nastąpi oficjalne mierzenie długości łańcucha, który ozdobi miejsce spotkań i wspólnych inicjatyw mieszkańców Siedlec - Placyk Jacka Malczewskiego.

Idei tworzenia świątecznego łańcucha przyświeca cel charytatywny – zbiórka środków na rzecz Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Gdańsku. W tej pięknej inicjatywie Ludzi Wielkiego Serca wezmą udział uczniowie i nauczyciele Gdańskich Szkół „Lingwista”, lekarze Małej Kliniki, ludzie świata sztuki – wybitni artyści. Z dziećmi malował będzie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Henryk Cześnik, festyn mikołajkowy poprowadzi aktorka Teatru Wybrzeże – Marzena Nieczuja–Urbańska, w atelier Świętego Mikołaja zdjęcia wykona gdański fotograf - Jakub Szpojda.

Podczas mikołajkowego festynu najmłodsi będą mogli odbyć przejażdżkę na kucyku Świętego Mikołaja, wziąć udział w warsztatach ozdób świątecznych i rękodzieła, skosztować świątecznych specjałów.

Patronat nad imprezą objęło Radio Gdańsk.

Wszystkich gdańszczan zapraszamy w dniu 6 grudnia na Placyk Jacka Malczewskiego na skrzyżowaniu ulic Jacka Malczewskiego i Kościelnej na gdańskich Siedlcach. Mile widziane wcześniej przygotowane fragmenty łańcucha choinkowego.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie www.radiogdansk.pl

 

*artykuł zamieszczony dzięki pani Ewie Puczyłowskiej

 

 

Miniona sobota, 31 maja, upłynęła nam pod znakiem historycznego pikniku zorganizowanego w Parku Bema. Mieliśmy dużo szczęścia, bo dopisała nam piękna pogoda i zarówno dorośli, jak i dzieci, bawili się znakomicie. A naprawdę było na co popatrzeć.

Grupa rekonstrukcyjna Garnizon Gdańsk, znana z udziału w wielu już inscenizacjach historycznych i rozrywkowych, przeprowadziła profesjonalną musztrę, ukazując nam muszkiety i karabiny skałkowe w pełnej okazałości. Nawiązując do 280 rocznicy oblężenia Gdańska w 1734 roku, Garnizon pokazał nam również stroje z tamtych czasów, przedmioty codzienne, piękne hafty, a nawet ugotował na ognisku strawę żywcem z XVIII-wiecznego biwaku. Dużym powodzeniem i zainteresowaniem cieszyły się głośne i widowiskowe wystrzały z moździerza.

Gimnazjaliści z Klubu Fechtunku i Łucznictwa historycznego w Gdańskim Gimnazjum Lingwista, dali wspaniały popis swoich umiejętności szermierskich, biorąc udział w potyczkach na miecze i prezentując widzom, jak wygląda prawdziwa turniejowa walka.

Dzieciom - tym młodszym i tym trochę starszym - bardzo podobało się strzelanie do tarczy z łuku, do której to atrakcji stale ustawiała się długa kolejka.

Poza tym mogliśmy też popatrzeć, jak robi się kolczugę, jak nabija się muszkiet, co takiego znajduje się w namiotach, a także zajrzeć na stoisko z patchworkowymi pluszakami.

Członkowie Rady Osiedla Siedlce zorganizowali dla maluchów minikonkursy, a także ustawili stolik i pawilon, w którym wszyscy mogli liczyć na kubek wody lub soku dla pokrzepienia i ciasteczka. Każde dziecko mogło też wziąć sobie balonik na pamiątkę (w dmuchaniu baloników pomagali gimnazjaliści z Lingwisty). Ogólnie zabawa trwała do wieczora, a ostatni piknikowicze opuszczali park po godzinie 19-stej.

Więcej…

 

 

 

16 kwietnia, w ramach cyklu "Mój dom, moja dzielnica" odbyło się spotkanie prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami Siedlec i Wzgórza Mickiewicza. W Gimnazjum nr 2 pojawiło się około 100 mieszkańców, którzy zadawali pytania zgromadzonym urzędników. Miejscami dyskusja była bardzo burzliwa, jak zwykle na podobnych spotkaniach. Przewijały się standardowe tematy  remontów dróg osiedlowych, wywozu śmieci i sprzątania ulic. Pojawiła się kwestia rozbudowy położonej przy ul. Zakopiańskiej szkoły "Sokrates". Inwestycja wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców ul. Tarasy z uwagi na jej bliskość, budynek może całkowicie zasłonić dostęp do światła słonecznego. Co więcej, w tej sprawie nie odbyły się pełne konsultacje, mieszkańcy czują się pominięci. Pytano również o nową inwestycję spółdzielczą na ul. Bądkowskiego, przede wszystkim w kontekście zamkniętego połączenia z ulicą Zakosy. Poruszono temat  zagospodarowania podwórek, przede wszystkim w świetle działań społeczników z ulicy Zagrodowej. Pytano o ulicę Malczewskiego. Głos zabrali mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza dopytując o kwestie bezpieczeństwa i sprzątania.

Więcej…

 

 

Odnoszę wrażenie, że tematyka budżetu obywatelskiego, statutów rad dzielnic, większej partycypacji w życiu miasta i tym podobne, stają się powoli męczące dla tych mieszkańców, którzy mają czas i siły by śledzić najnowsze rewelacje w tym zakresie. W końcu edukacja, służba zdrowia czy jakość usług komunalnych to wiele bardziej "życiowe" tematy, nie zawsze otrzymujące zasłużoną ilość miejsca w lokalnej debacie publicznej. Warto jednak powrócić na chwilę do dyskusji wokół budżetu obywatelskiego. Echa tej dyskusji pobrzmiewały w ostatnich dniach w mediach lokalnych:

http://m.trojmiasto.gazeta.pl

http://trojmiasto.gazeta.pl

http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto

Co więc się zmieniło i dlaczego warto o tym pisać? Po pierwsze, na ostatniej sesji Rady Miasta gdańscy rajcy zdecydowali o ostatecznym kształcie drugiej edycji budżetu obywatelskiego, która odbędzie się jeszcze w tym roku. Po drugie, debata toczona wokół tych poprawek, mówi nam wiele o kształcie lokalnej demokracji A.D. 2014. Wszyscy, którzy śledzili te sprawy, pamiętają zapewne zawód po ogłoszeniu wyników lutowego głosowania nad projektami obywatelskimi. W okręgu III, obejmującym m.in. Siedlce, Piecki-Migowo czy Wzgórze Mickiewicza cała pula środków (ponad 1.5 mln zł) przypadła projektom z Piecek. Taka sytuacja była nieunikniona z dwóch prostych powodów: dużych dysproporcji w liczbie mieszkańców poszczególnych dzielnic, unaocznionych właśnie w okręgu III oraz stosowania kryterium interesu lokalnego przy wyborze projektów. W trakcie długiej debaty toczonej latem i jesienią 2013 roku, ze strony radnych dzielnic, aktywistów i społeczników wielokrotnie padały argumenty przeciw opieraniu głosowania na dużych i abstrakcyjnych okręgach, kosztem małych, znanych i jasno zdefiniowanych dzielnic. Padały również propozycje zwiększenia zakresu tematycznego projektów i uproszczenia systemu głosowania. Dwie ostatnie propozycje zostały implementowane w drugiej edycji, podobnie jak propozycja podziału środków na duże projekty ogólnomiejskie i mniejsze - dzielnicowe. Na te ostatnie przeznaczono ponownie 9 mln zł, na projekty ogólnomiejskie 2 mln. Niezależnie od tych drobnych poprawek wprowadzono korektę, która powinna szczególnie ucieszyć mieszkańców Siedlec - ograniczono liczbę zwycięskich projektów w jednej dzielnicy do dwóch. Gdyby powyższy system funkcjonował w trakcie lutowego głosowania, Siedlcom przypadłby co najmniej jeden projekt. Ten swoisty "parytet średnich dzielnic" to niewątpliwy krok naprzód. Co się jednak stanie z dzielnicami mniejszymi? Cóż, wygląda na to, że prosta arytmetyka będzie nadal ograniczała obywatelski entuzjazm ich mieszkańców. Skąd to uparte dążenie do przedkładania rywalizacji społeczności lokalnych - bo czym innym jest nierówna walka o niewielkie środki finansowe - nad współpracę i kooperację, którą niósłby za sobą system proporcjonalnego podziału środków w obrębie dzielnic (proponowany m.in. przez Kampanię na rzecz budżetu obywatelskiego)? Czy to podejście wynika z braku wyobraźni miejskich radnych i magistratu, nie dostrzegających konsekwencji dla lokalnej demokracji i kształtującego się społeczeństwa obywateli? A może winień jest dominujący w wolnej Polsce paradygmat prawa dżungli, który każe sprowadzać każdą decyzję o podziale środków budżetowych do prostolinijnej rywalizacji i konkurencji, kosztem kooperacji i solidarnośći. Stawiałbym na to drugie. Tę narrację można dostrzec nawet w podejściu niektórych radnych, którzy przy okazji debaty nad uchwałą w sprawie budżetu obywatelskiego, odrzucali lekką ręką wszelkie pomysły mieszkańców i podkreślali co i rusz, że to Rada Miasta jest najważniejszym organem decyzyjnym w mieście. To zapewne temat na dłuższy wywód. Dość wspomnieć, w bardziej pozytywnym tonie, że szczęśliwie kooperacja i solidarność coraz częściej zajmują należne im miejsce, co widać choćby w lokalnych inicjatywach i aktywności różnych grup na naszym dzielnicowym podwórku.

Więcej…

 

Rozstrzygnięto konkurs „Najładniejsza elewacja 2013”. Spośród zgłoszonych budynków jury wybrało i nagrodziło trzy najatrakcyjniejsze.

Przypomnijmy - w konkursie „Najładniejsza elewacja 2013” mogli brać udział członkowie wspólnot, których budynki zostały wybudowane przed 27 maja 1990 i zostały wyremontowane między 1 stycznia a 31 grudnia 2013. Pula nagród wynosiła  50 tys. zł.

Przed wydaniem ostatecznego werdyktu jury konkursowe oceniało nie tylko ogólne wrażenie tj. atrakcyjność formy i kolorystyki, ale także wkomponowanie nowej elewacji w otoczenie. Było to trudne zadanie, gdyż poziom zgłoszonych do konkursu nieruchomości był bardzo wyrównany.

Ostatecznie jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody po 20 tys. złotych dla członków wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Zakopiańskiej 44,44a (drugą nagrodę przyznano wspólnocie budynku przy ul. Dworcowej 10). (źródło: www.gdansk.pl)

Zachęcamy do kontaktu z Anną Sucharską, architektem, autorką kolorystyki budynku przy Zakopiańskiej i członkinią tamtejszej wspólnoty w celu skonsultowania projektu swojej elewacji: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

"Po ekspansji dociepleń przy Kartuskiej, rusza teraz powoli Zakopiańska, naszym sąsiadem z jednej strony jest budynek żółto-pomarańczowo-bordowy, drugi sąsiad przygotowuje się do remontu... a dobrze było uniknąć efektu każdy sobie i w innym kolorze" - komentuje Pani Ania.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu, w dniach 1-31. marca na stronie miasta będzie głosowanie, pośród laureatów tej i poprzednich edycji, na "Najładniejszą z najładniejszych" - wyniki zależą tylko od głosów internautów, więc przyznam, że  trochę liczymy na siedlczan!

Pani Ania ma dla wspólnot propozycję - jestem architektem, projekt kolorystyki jest mojego autorstwa, w ramach nadzoru autorskiego "pilnowałam"  też dość uważnie wykonawcy (firma ART-POL), fajnie by było, gdyby cała ulica poszła w podobnym, a przynajmniej w miarę stonowanym kolorze. Stąd propozycja, mogę służyć radą/konsultacją architektoniczną wspólnotom z Siedlec, które planują docieplenie.

Gratulujemy wspólnocie i życzymy, aby ich sukces stał się inspiracją dla innych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, których autorem jest  M. Smolarski - członek nagrodzonej wspólnoty.

Zapraszamy również do oddania głosu w plebiscycie na najładniejszą z najładniejszych elewacji TUTAJ

Więcej…

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 5
Siedlce na Facebooku
Pogoda w Gdańsku
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.

SiedlceGdaPl to potomek lokalnego portalu  kolonia.gda.pl, na który serdecznie zapraszamy.

Reklama