Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników, które są ich indywidualnymi opiniami. Komentarze obelżywe, wulgarne oraz obraźliwe, będą usuwane.

Jeśli życzą sobie Państwo odpowiedzi na jakikolwiek komentarz drogą elektroniczną, wymagane jest podanie istniejącego adresu e-mail.

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzis1282
mod_vvisit_counterWczoraj691
mod_vvisit_counterW tygodniu2779
mod_vvisit_counterW miesiacu12180

Twoje IP: 44.192.132.66
 , 
Copywrite
© Siedlce 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
MAG
Po Gdańsku poruszam się głównie:
 

Jest budżet obywatelski. Uchwała w tej sprawie została przyjęta na sesji Rady Miasta Gdańska w dn. 29 sierpnia. Teraz czas na uprawomocnienie się uchwały i przygotowanie regulaminów przez prezydenta.

Obrady Rady Miasta przebiegły zgodnie z oczekiwaniem - radni PO zgłosili niektóre poprawki nawiązujące do propozycji społecznych. Wśród tych poprawek - eliminacja poza formalnych kryteriów oceny projektów przez komisję, stworzenie możliwości głosowania na kilka (do 5) projektów (ale bez możliwości dokonywania ich oceny). Radni PO byli przewidywalni pod względem uporu przy ograniczeniu mieszkańcom możliwości zgłaszania projektów tylko do niektórych dziedzin życia miasta (ze środków budżetu obywatelskiego nie będzie wolno np. powiększać księgozbiorów bibliotek miejskich i szkolnych, organizować wydarzeń kulturalnych czy sportowych). Radni PO wykazali też twardy upór w sprawie głosowania według okręgów wyborczych - odrzucili propozycję, by odstąpić od tego niedobrego pomysłu bądź przynajmniej pozostawić decyzję w tej sprawie prezydentowi (prezydent ani żaden przedstawiciel prezydenta nie zabierał głosu).
"Budżet obywatelski powinien być pozapartyjny. Pieniądze nie powinny być dzielone według okręgów wyborczych - mimo kompromisu w kilku sprawach to wielka wada projektu" – mówił, dopuszczony do głosu na Radzie Miasta (fot. obok), Piotr Dwojacki w imieniu Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiegoKampanię nie był ani rozpatrywany, ani poważnie dyskutowany przez radnych miejskich. Będziemy zatem głosować w okręgu kokoszkowsko-jelitkowskim (z Osową) czy brzeźnieńsko-oruńskim (z Wyspą Sobieszewską). [przyp. red.: Propozycja społeczna z podziałem kwot na poszczególne dzielnice dostępna tutaj (plik .doc).
(jak zauważyła w kuluarach Lidia Makowska, to pierwszy od 9 lat przypadek, gdy przedstawiciel dzielnic został dopuszczony do głosu w trakcie sesji Rady Miasta).

Dyskusja miała głównie charakter bezproduktywnej przepychanki między PO i PiS.

Jak stwierdziła Ewa Lieder, inicjatorka budżetu partycypacyjnego w Gdańsku, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, zacytowana przez Gazetę Wyborczą: "- Najważniejsze, że budżet w Gdańsku zacznie działać, mimo różnic w zdaniach" (źródło).


Jak wygląda harmonogram budżetowy?


Najbliższe działania

- po uprawomocnieniu się uchwały Rady Miasta - ogłoszenie zarządzeń prezydenta w sprawach: (1) określenia regulaminu działania zespołu konsultacyjnego oraz (2) określenia regulaminu konsultacji.

- do 30 września 2013 r. przekazanie prezydentowi listy wskazanych reprezentantów do Zespołu Konsultacyjnego [przyp. red.: Kandydatura Radnego jednostki pomocniczej wyłaniana jest w głosowaniu tajnym, w terminie do dnia 30 września 2013 r., na ogólnym spotkaniu Przewodniczących Zarządów jednostek pomocniczych danego Okręgu Konsultacyjnego]

- 1 października 2013 r. powołanie Zespołu Konsultacyjnego

- 15-31 października 2013 r. kampania informacyjna

- 4-22 listopada 2013 r. Przyjmowanie wniosków i dostępność konsultantów dla wnioskodawców w wydziałach i jednostkach miejskich

- 25 listopada 2013 r. – 17 stycznia lub 31 stycznia 2014 r. ciągła weryfikacja formalno-prawna propozycji przez Zespół Konsultacyjny

- 4 lutego 2014 r. - losowanie numerów projektów na liście konsultacyjnej

- 10-23 lutego 2014 r. głosowanie nad propozycjami

- 25 lutego 2014 r. ogłoszenie listy wybranych projektów

Z kolei radni dzielnicy Siedlce spotkają się w najbliższym czasie z przedstawicielami Kampanii na rzecz budżetu obywatelskiego aby przedyskutować główne założenia uchwały w sprawie budżetu i sposoby włączenia jak największej grupy mieszkańców w prace nad projektami. Następnie zorganizowane zostaną otwarte spotkania dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

źródło: Budżet

Siedlce na Facebooku
Pogoda w Gdańsku
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.

SiedlceGdaPl to potomek lokalnego portalu  kolonia.gda.pl, na który serdecznie zapraszamy.

Reklama