Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników, które są ich indywidualnymi opiniami. Komentarze obelżywe, wulgarne oraz obraźliwe, będą usuwane.

Jeśli życzą sobie Państwo odpowiedzi na jakikolwiek komentarz drogą elektroniczną, wymagane jest podanie istniejącego adresu e-mail.

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzis754
mod_vvisit_counterWczoraj776
mod_vvisit_counterW tygodniu1530
mod_vvisit_counterW miesiacu15028

Twoje IP: 34.239.151.124
 , 
Copywrite
© Siedlce 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
MAG
Po Gdańsku poruszam się głównie:
 

"Złota ćma" - brzmi niczym tytuł kryminału Joe'go Alexa, prawda? Może... Ale nic bardziej mylnego, choć również mamy tutaj do czynienia z książką polskiego pisarza, czy raczej pisarki. "Złota ćma" to wyjątkowa, najnowsza książka naszej rodzimej pisarki, mieszkanki gdańskich Siedlec, Emmy Popik.

Książka ukazała się nakładem Fundacji Gdańska (Gdańsk2014) i można ją kupić w księgarni Szafa Gdańska oraz wypożyczyć w siedzibie Rady Osiedla Siedlce przy ul. Kartuskiej.

Akcja książki „Złota ćma” toczy się współcześnie w autentycznej scenerii Gdańska. W historycznej Katowni, gdzie mieści się obecnie Muzeum Bursztynu, znaleziono zwłoki mężczyzny zawieszone na starych łańcuchach, służących niegdyś do tortur. Przed oczami staje nam przerażające i okrutne średniowiecze, kiedy tu w Katowni torturowano nieszczęśników. Czyżby ktoś chciał zakosztować okrutnej i perwersyjnej zabawy i powiesił się na próbę, która skończyła się tragicznie? Mieliśmy okazję obserwować tego rodzaju straszne zabawy w wykonaniu turystów. Zwłoki młodego mężczyzny z opuszczoną na piersi głową, wzbudzają silne emocje.

Napięcie wzrasta, gdyż przed muzeum ma się za chwilę zatrzymać limuzyna z zagranicznymi ekspertami, zaproszonymi przez miasto dla zorganizowania laboratorium bursztynu. Eksperci będą w nim certyfikować bursztyn i zaświadczać specjalnym paszportem jego prawdziwość. Jeśli goście zobaczą zwłoki i otwarcie laboratorium zostanie odwołane, miasto pogrąży się w blamażu, a straty na wizerunku i finansach będą niewyobrażalne. Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu nie może stracić swojej pozycji i prestiżu.

Aby uniknąć kompromitacji, dyrektor muzeum i ponętna pani kustosz, starają się pozbyć zwłok. Jednak pomiędzy nimi trwa bezwzględna walka o władzę i nawzajem podkopują swój autorytet. Prestiż muzeum jest zagrożony, kompromitacja wisi w powietrzu.

Eksperci niekoniecznie działają w interesie miasta, które sfinansowało ich pobyt. Gra się zaczyna: wielkie pieniądze rzucone na szalę, honor i duma miasta, straszna namiętność, czuła miłość, pragnienie zrobienia wielkiej kariery i zło w czystej postaci.

Niezwykle cenny okaz bursztynu, inkluzja z zatopioną ćmą, wzbudza pragnienie zdobycia go za wszelką cenę. Rozpoczynają się więc zmagania, w których panuje bezwzględność, chciwość i zachłanność. Wszystkie chwyty są dozwolone: szantaż, katowanie bezbronnego, próba zabójstwa, ośmieszanie.
Na tle zabytkowych kamieniczek miasta, roześmianego tłumu turystów z całego świata, pośród imprez zorganizowanych z okazji Tygodnia Bursztynu, atmosfery beztroskiej zabawy, trwają zmagania drani w białych kołnierzykach. Kieruje nimi chciwość, chęć zagarnięcia cennego klejnotu.

Dwie wielkie siły toczą ze sobą pojedynek: ci, którzy bronią zasobów miasta, jego bezcennych wyrobów z bursztynu i zachłanni cwaniacy, którzy chcą je zagarnąć. Ich tropem dąży bezwzględny morderca, wytrenowany jak komandos.

Tymczasem okazuje się, że klejnot kryje w sobie tajemnicę, zapisaną wiadomość, stawka zostaje podbita o sumę liczoną w miliardach dolarów i wszystko zaczynamy oglądać w innym świetle. Grają silne namiętności, seks, miłość, walka o zdobycie obiektu pożądania. Ta wielopoziomowa powieść obnaża ludzkie motywy i pragnienia, pokazuje niskie instynkty i wzniosłe pragnienia ocalenia honoru. Książka ciekawa i oryginalna, pokazująca piękno starego Gdańska, mogąca być swoistym przewodnikiem po tym mieście, jeśli będziemy podążać za szlachetnymi postaciami, omijając ścieżki nikczemników. „Złota ćma” – napisana przez znaną autorkę książek z gatunku sf, mistrzynię postapokalipsy, wciąga czytelnika od pierwszej strony, wywołuje w nim silne emocje i pozostawia z refleksjami oraz uspokojonego po pozytywnym zakończeniu.

Miłość do miasta, jego teraźniejszości i przeszłości, ciepłe wspomnienia, śmierć na gruzach domu, którego już nie ma, żywi ludzie i ich prawdziwe sprawy sprawiają, że treść książki zyskuje inne wymiary, odkrywa przed nami nieoczekiwaną głębię i wzbudza silne emocje poprzez sceny o niezwykłym nastroju.

Autorka mieszkająca na Siedlcach i darząca tę dzielnicę szczególnym uczuciem, zamieściła na kartach książki pewien adres. A dokąd nas kieruje – dowiemy się po przeczytaniu.

Emma Popik jest autorką wielu książek i opowiadań, a także innych publikacji. Zapraszamy na oficjalną stronę autorki: www.emmapopik.plDziękujemy Pani Emmie Popik za użyczenie materiałów do artykułu.

Siedlce na Facebooku
Pogoda w Gdańsku
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.

SiedlceGdaPl to potomek lokalnego portalu  kolonia.gda.pl, na który serdecznie zapraszamy.

Reklama