Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników, które są ich indywidualnymi opiniami. Komentarze obelżywe, wulgarne oraz obraźliwe, będą usuwane.

Jeśli życzą sobie Państwo odpowiedzi na jakikolwiek komentarz drogą elektroniczną, wymagane jest podanie istniejącego adresu e-mail.

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzis325
mod_vvisit_counterWczoraj1963
mod_vvisit_counterW tygodniu3785
mod_vvisit_counterW miesiacu13186

Twoje IP: 54.145.12.28
 , 
Copywrite
© Siedlce 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
MAG
Po Gdańsku poruszam się głównie:
 

Stanowisko ws. projektu budżetu obywatelskiego w Gdańsku

Zarząd Osiedla Siedlce pozytywnie ocenia ideę budżetu obywatelskiego,
a tym samym uważa projekt uchwały Rady Miasta w sprawie przeprowadzenia na terenie Miasta Gdańska konsultacji społecznych pilotażowego projektu „Budżet Obywatelski 2014 w Gdańsku”, za krok naprzód na drodze do większej demokratyzacji lokalnego samorządu. Budżet obywatelski (partycypacyjny) jest jednym z lepszych narzędzi realizacji zasady suwerenności mieszkańców, budowy społeczeństwa obywatelskiego  i demokratyzacji życia publicznego. Jak pokazuje praktyka jego stosowania, projekty realizowane za pośrednictwem budżetu obywatelskiego służą mieszkańcom i przyczyniają się do poprawy jakości życia w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jednakże, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych elementów, które czynią omawiany projektem niepełnym i nie w pełni gwarantującym realną partycypację.

Wnosimy o wprowadzenie następujących poprawek:

• Zmianę systemu głosowania, poprzez umożliwienie mieszkańcom wyboru kilku projektów lub oceny projektów w systemie punktowym. System: „jeden mieszkaniec, jeden głos”, wprowadzi niepotrzebny pierwiastek rywalizacji do procesu wyborczego oraz przyczyni się do dyskryminacji mniejszych dzielnic.

• Należy rozważyć modyfikację kształtu proponowanych okręgów wyborczych i rozważenie oparcia ich na obecnie funkcjonujących granicach dzielnic i osiedli. Zbyt duże okręgi, składające się z obszarów pozbawionych wspólnych interesów, o innych problemach, nierzadko również położonych w dużych odległościach od siebie, doprowadzą do wykluczenia części z nich i pozbawienia dużej grupy mieszkańców wpływu na ostateczne wyniki głosowania.

• Należy rozważyć poszerzenie zakresu przedmiotowego projektów
i rozszerzenie puli o projekty wychodzące poza inwestycje. Uczyni to budżet obywatelski bardziej demokratycznym i bardziej funkcjonalnym. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszędzie projekty inwestycyjne są najbardziej palącą potrzebą, a sama ich realizacja jest niekiedy trudna i czasochłonna.

• Należy umożliwić zespołowi konsultacyjnemu ocenę projektów wyłącznie w oparciu o przesłanki formalno-prawne, z wyłączeniem oceny merytorycznej. To drugie może się przyczynić do odrzucania projektów „niewygodnych”.

• Należy zapewnić możliwość głosowania w tradycyjnych lokalach wyborczych. Nie wyklucza to głosowania za pośrednictwem Internetu, ale w takiej ewentualności należy zapewnić fachowe wsparcie i pomoc w oddaniu głosu (dotyczy to w szczególności osób starszych).

• Należy dokonać realnej i rzetelnej analizy zdolności wykonania zwycięskich projektów w przeciągu jednego roku budżetowego. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie, rodzą poważne wątpliwości co do zdolności jednostek budżetowych Miasta Gdańska do całościowej realizacji co najmniej kilkudziesięciu nowych projektów inwestycyjnych w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Należy rozważyć możliwość rozłożenia tych projektów, które nie będą możliwe do realizacji w danym roku budżetowym,  na dłuższy okres realizacji.

Włączenie powyższych poprawek do projektu uchwały, pozwoli na stworzenie pełniejszego i bardziej demokratycznego budżetu partycypacyjnego dla Gdańska.


Jędrzej Włodarczyk
Przewodniczący Zarządu Osiedla Siedlce

Siedlce na Facebooku
Pogoda w Gdańsku
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.

SiedlceGdaPl to potomek lokalnego portalu  kolonia.gda.pl, na który serdecznie zapraszamy.

Reklama