Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy użytkowników, które są ich indywidualnymi opiniami. Komentarze obelżywe, wulgarne oraz obraźliwe, będą usuwane.

Jeśli życzą sobie Państwo odpowiedzi na jakikolwiek komentarz drogą elektroniczną, wymagane jest podanie istniejącego adresu e-mail.

Licznik odwiedzin
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzis48
mod_vvisit_counterWczoraj0
mod_vvisit_counterW tygodniu48
mod_vvisit_counterW miesiacu325

Twoje IP: 3.145.97.248
Mozilla 5.0, 
Copywrite
© Siedlce 2011
Wszelkie prawa zastrzeżone
MAG
Po Gdańsku poruszam się głównie:
 


Miejskie kosiarki poszły w ruch i chwastowa dżungla przestała chwilowo straszyć mieszkańców. Oczywiście, nie wszędzie, mowa o głównych zieleńcach - parku Bema, Placu Ignacego Wilczewskiego, niektórych trawnikach leżących w gestii GZNK oraz punktach takich jak kwadracik w okolicy przystanku tramwajowego Ciasna, gdzie do niedawna chwasty sięgały czubka głowy. W ostatnich tygodniach wystosowaliśmy (Rada Osiedla) pismo do instytucji dbających (w teorii) o zieloną, miejską przestrzeń (w załączniku, poniżej). Cel? Zdobycie informacji na temat realnego harmonogramu koszeń, wskazanie miejsc, które nie są i nie będą pielęgnowane, określenie realnych możliwości finansowych. Sprawa obiła się echem, również w mediach (tutaj - http://gdansk.naszemiasto.pl/galeria/opis/1904302,gdansk-siedlce-wygladaja-jak-dzungla-mieszkancy-walcza-z,galeria,id,t,tm.html) i chociaż przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać na odpowiedź powyższych instytucji, już teraz wiemy półoficjalnie, że wspomniany Park Bema ma przewidziane dwie rundy koszenia w 2012 roku (spadek z pięciu, w latach ubiegłych), podobnie jako pobliski placyk Wilczewskiego. Oznacza to, że piękny, acz zapomniany park, wykorzystał już swój jeden pielęgnacyjny strzał, a plac Wilczewskiego - wszystkie. Dzięki poruszeniu nieba i ziemi problem został częściowo opanowany, a nawet otrzymaliśmy zapewnienie, że część dzielnicy zostanie objęta specjalną administracyjną strefą, co w praktyce mówi niewiele. Na drodze do ładnej i schludnej okolicy stoją jak zwykle pieniądze. ZDiZ (instytucja zajmująca się parkami oraz zielenią przyległą do pasów drogowych) oraz GZNK (pozostałe tereny miejskie) dysponują coraz mniejszą pulą środków na "błahe" działania dnia codziennego - łatanie dziur w drogach, koszenie trawników, prostowanie chodników, opróżnianie śmietników.

 


Stwierdzenie, że wielkie inwestycje zdziesiątkowały w ostatnich latach te mniejsze, bardziej ludzkie, jest truizmem. Zostawmy więc dużą politykę i zastanówmy się co, prócz wiecznego deficytu pieniędzy, sprawia, że nasze parki i skwery wyglądają jak pola zbożowe? A może chodzi o organizację pracy? Sam nie jestem ogrodnikiem, ale mądrzejsi ode mnie wskazują na dwie kwestie - regularność koszenia i przyjętą metodę pracy, jako kwestie kluczowe dla wykreowania ładniejszej zieleni miejskiej. Trawa koszona raz na dwa miesiące, w ramach pospolitego ruszenia, raczej nie zachwyci swoim pięknem. Podobnie jak trawa nie podlewana oraz zostawiana tam gdzie rosła po koszeniu, by spokojnie gniła i rozwiewała się po okolicy. Inna sprawa, że nie każdy wolny kwadrat przestrzeni musi automatycznie przyjmować postać trawnika. Standardowo, takie mini-trawniki zostają zapomniane pięć minut po zasadzeniu. Przykład? Była piaskownica znajdująca się na asfaltowym placu w Parku Bema została zamieniona w mini zieleniec składający się z uroczych, małych krzaczków. Powodem dla którego możecie nie wiedzieć o co chodzi, jest fakt, iż chwilę po "rewitalizacji" piaskownicy została ona puszczona w niepamięć i od tej pory spokojnie zarasta chwastami. Klasyczny przykład bezsensownego działania w imię szczytnych pobudek. Widzę dwa instytucjonalne wyjścia, dające szansę na przybliżenie naszych parków, skwerów i trawników do wzorca wyznaczonego przez miasta Europy Zachodniej (kto był w Londynie, Berlinie czy Amsterdamie, ten wie o co chodzi). Wyjście w duchu bardziej etatystycznym: Z obecnego Zarządu Dróg i Zieleni należy wydzielić Zarząd Parków i Zieleni. Niech Zarząd Dróg zajmuje się drogami i chodnikami, a Zarząd Parków sferą zieloną. Obecna sytuacja sprawia, że w ostatecznym rozrachunku górę biorą priorytety drogowe. Jest to logiczne i zrozumiałe, ale nie do utrzymania na dłuższą metę. Oddajemy więc drogom to, co drogowe, a zieleńcom, to, co zielone i zamknijmy temat raz i na zawsze. Zaryzykuję tezę, że instytucja zajmująca się wyłącznie swoją, zieloną działką, działałaby sprawniej i z większym powołaniem. Drugie wyjście, w bardziej wolnorynkowym duchu: Rozpisujmy oddzielne, małe przetargi na obsługę poszczególnych parków/zieleńców/sektorów. Adresatem byłyby raczej mniejsze firmy (koniec monopolu Zieleni), które musiałyby się mocniej przyłożyć. Celem byłaby stała pielęgnacja i rozwój terenów znajdujących się pod zarządem. Zaryzykuję tezę, że ta droga obniżyłaby koszty utrzymania i zapewniła zdecydowanie lepsze efekty niż obecny system.

 


Trawniki, kwietniki i parki - błaha sprawa, stwierdzą co niektórzy. Chyba jednak o wiele ważniejsza, niż się wydaje. Nie od dziś wiadomo, że przestrzeń miasta ma wpływ na nasze samopoczucie, zachowanie, a nawet kształt stosunków społecznych. Te ostatnie będą kwitły, jeżeli znajdą dla siebie odpowiednią przestrzeń oferującą funkcje społeczne - parki, w których można posiedzieć, poleżeć i porozmawiać z innymi; skwerki z fontanną, oferujące zabawę najmłodszym mieszkańcom: zieleńce cieszące oko i zachęcające do przebywania w ich okolicy. Funkcje przestrzeni wspólnej i ich wpływ na nasze zachowanie to temat na długą rozprawę. Tymczasem, cieszmy się naszymi schludnymi, zielonymi Siedlcami - oby na długo.

 

Siedlce na Facebooku
Pogoda w Gdańsku
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.
You have entered an nonexistent WOEID. You must go to Yahoo Weather Channel and search your Location by name or zip code. At the end of the browser link you will find the WOEID code that you need to add to the admin section of the module.

SiedlceGdaPl to potomek lokalnego portalu  kolonia.gda.pl, na który serdecznie zapraszamy.

Reklama